УКР   ENG
test

Лабораторія законодавчих ініціатив

Українська школа полiтичних студiй

Медiа бiблiотека

Мiжнародний фонд Вiдродження


Новини

2013-10-30
ВІДБУВСЯ СЕМІНАР ДЛЯ ЖУРНАЛІСТІВ ІЗ ВИСВІТЛЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ТЕМАТИКИ

26-27 жовтня 2013 року Лабораторія законодавчих ініціатив за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження» провела семінар «Європейські цінності та політико-правові основи співпраці Україна-ЄС». Cемінар в рамках проекту «Сприяння покращенню у висвітленні журналістами європейської тематики: серія інформаційних семінарів-тренінгів для представників ЗМІ» спрямований на підвищення професійного рівня українських журналістів, зокрема з питань європейської інтеграції та європейської тематики в цілому. У семінарі взяли участь 20 журналістів, що представляють різні види мас-медіа, а також блогери з багатьох міст України.  
Семінар розпочався панельною дискусією, що була присвячена питанням європейських цінностей, що є основою як внутрішньої діяльності, так і зовнішньої політики ЄС. Експерти погодилися, що основою європейських цінностей виступають фундаментальні права людини, такі як право на життя, право на свободу совісті та думки, тобто так зване перше покоління прав і свобод людини і громадянина. Євген БИСТРИЦЬКИЙ, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження», розпочав дискусію, закликавши учасників семінару порефлексувати над питанням різниці між цінностями та правовими нормами та стандартами. На думку Є. Бистрицького цінності  - це те, за допомогою чого правові норми стають кращими, більш наближеними до європейських стандартів. Цінності, на думку експерта, є тим, що раніше називалося християнським Декалогом, або моральними стандартами. Мартін ДЕЙ, заступник Голови місії посольства Великої Британії в Україні, зазначив, що Угода про Асоціацію сама по собі є лише папірцем, якщо вона не буде підкріплена реальними перетвореннями в Україні, що базуватимуться на тих самих цінностях, які сповідує Європейський Союз в цілому та його держави-члени. Він також відмітив, що сила Європейського Союзу полягає у його різноманітності, і що він сподівається, що Україна докладе усіх необхідних зусиль для того, щоб Європейська рада підтримала підписання Угоди про Асоціацію. 
Наталія АМЕЛЬЧЕНКО, доцент кафедри політології Національного університету Києво-Могилянська академія, висловила думку, що в Європі (у географічному сенсі) формування демократичних інститутів засновувалося на європейських ліберальних цінностях. Права людини у сучасному розумінні сприймалися як цінності в європейському суспільстві, а вже потім вони пройшли процес інституалізації і були втілені в життя за допомогою поділу влади, прийняття Конституції чи інших демократичних інститутів. В Україні ж, на думку експерта, цей процес має зворотній характер. На думку Н. Амельченко, суспільство не може бути побудовано тільки на нормах права. Ірина БЕКЕШКІНА, директор фонду «Демократичні ініціативи» ім. І. Кучеріва, надала статистичну інформацію, де представила уподобання населення України щодо вступу до ЄС та Митного союзу та підкреслила, що нинішній високий рівень підтримки європейської інтеграції свідчить про великі сподівання людей на покращення їх рівня життя після підписання Угоди про Асоціацію. Ендрю РАЗБАШ, керівник Управління програм допомоги Представництва Європейського Союзу в Україні, розповів учасникам як цілі, що переслідує Європейський союз, а саме досягнення миру та достатку, підтримка безпеки в країнах членах, забезпечення економічного розвитку співвідносяться із фундаментальними європейськими цінностями. Він також підтримав М. Дея, висловив думку, що ЄС хоче бачити Україну стабільною, безпечною та процвітаючою державою; Угода про Асоціацію може стати солідним нормативним фундаментом для подальшого реформування України. 
Після цього відбувся виступ Вадима ТРЮХАНА, директора департаменту зовнішньоекономічних зв`язків Міністерства аграрної політики та продовольства України.В. Трюхан розповів учасникам про нові можливості, які відкриває для України Асоціація з ЄС, у сфері політичної асоціації та економічної  інтеграції, а також у сфері зовнішньої політики та політики безпеки. Зокрема, експерт звернув увагу на зниження експортних та імпортних мит та відмітив, що українські експортери економитимуть 487 млн. євро щороку, експортери ЄС – 391 млн. євро щороку, в цілому ж Асоціація з ЄС має покращити внутрішній інвестиційний та бізнес клімат, а також надати безмитний доступ до найбільшого у світі ринку для більшості українських продуктів, що в свою чергу створить великі можливості для експорту.   
Також в цей день журналісти мали можливість більше дізнатися про проекти та програми ЄС в Україні, а також співпрацю Представництва ЄС в Україні з журналістами від Ендрю РАЗБАША, керівника Управління програм допомоги Представництва Європейського Союзу в Україні. Е. Разбаш розповів про основні напрями фінансової та технічної співпраці Україна-ЄС в галузі попередження конфліктів, сталого розвитку та захисту навколишнього середовища, належного управління, демократії та захисту прав людини, інфраструктури та транспорту, міського розвитку тощо. Також експерт поділився своїм баченням розвитку проектів ЄС в Україні після підписання Угоди про Асоціацію. Е. Разбаш наголосив на тому, що українська влада має стратегічно підходити до планування  впровадження проектів, слідувати національній програмі та давати Європі зворотній зв`язок щодо того, які галузі потребують експертної та інших видів підтримки. Дмитро ШУЛЬГА, директор Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження», розказав про діяльність українських організацій громадянського суспільства, спрямовану на сприяння європейській інтеграції України у формі моніторингів, адвокаційних кампаній, написання аналітичних статей, впровадження тренінгово-освітніх проектів. Наступного дня журналісти познайомились із Сергієм СИДОРЕНКО, журналістом, спец-кореспондентом Комерсант-Україна та Золтаном САЛАЇ, керівником відділу преси та інформації Представництва Європейського союзу в Україні. Експерти розказали учасникам де і як саме шукати інформацію про ЄС, яких помилок допускаються журналісти у висвітленні європейської тематики, які теми потребують додаткової уваги, які міфи існують в українському суспільстві щодо європейської інтеграції та Угоди про Асоціацію .Зокрема, З. Салаї підкреслив, що в Україні культивується міф, що Угода про Асоціацію автоматично відкриє доступ на європейський ринок праці, знищить національного виробника та в один момент покращить матеріальне становище людей. Насправді ж, ринок праці є предметом національного регулювання, національні виробники зазнають більшої конкуренції, що змусить їх підвищувати якість товару, а Угода про Асоціацію в цілому  - це шанс для якісних перетворень в Україні, які звісно будуть відбуватися поступово.  В кінці семінару учасники отримали завдання із підготовки практичних завдань із тематики семінару.  

Наступний семінар в рамках проекту відбудеться 21-23 листопада 2013 року. Теми другого семінару будуть охоплювати ключові аспекти європейської економічної інтеграції, її перспективи і наслідки для України, а також сучасні виклики в Європейському Союзі крізь призму актуальних сфер співробітництва України з ЄС. Також журналісти будуть виконувати практичні завдання із написання статей та заміток на європейську тематику. Методика семінарів спрямована на надання журналістам як теоретичних знань щодо тих чи інших спеціалізованих тем, так і розвитку практичних навичок із застосування набутих знань на практиці.  

Контактна особа:
Марія Коваль, менеджер проектів Лабораторії законодавчих ініціатив (mkoval@laboratory.kiev.ua,  роб.: (044) 531 37 68; моб.: (066) 481 94 59


« До списку новин Версія для друку Нагору